Jdi na obsah Jdi na menu
 


"Kurvítka" mezi námi

21. 5. 2015

 

   Dnes už by tomu asi nikdo neuvěřil. Mít třeba boty na celý život. Nebo šaty či nábytek. Zpočátku vám dlouhá léta vydržel i automobil, dokonce i radiopřijímač byl celoživotní investicí.  Dlouhou výdrží  se vyznačovaly i první televizory, pračky či ledničky.

   A najednou bác!

   Současné spotřební zboží s trochou štěstí přežije ještě tak svou záruční dobu. A jestliže v případě nenadálého problému se potom naivně obrátíte na značkový servis, tak při pohledu na ceník oprav raději kapitulujete a zakoupíte si tovar nový, většinou v jakési podivné slevě celoročně nabízený.

   Jak je toto možné?

   Proč na vrcholu vědecko-technické revoluce, s pomocí superrychlých počítačů a na špičkové úrovni vystudovaných manažérů nedokážeme to, co dříve zvládnul levou rukou obyčejný vesnický řemeslník?

   Asi právě proto!

   To si totiž zase trochu zařádila kdysi kýmsi tak oblíbená „neviditelná ruka trhu“.

   Majitelé či akcionáři velkých, supervelkých, ba dokonce i menších firem s hrůzou zjistili, že čím kvalitnější zboží produkují, tím méně výrobků prodají, z čehož pak samozřejmě plyne i menší procento všelikých požitků. A omezte ve své rozmazlené domácnosti ony požitky. To určitě žádnou dobrotu nepřinese. A proto je nutno jednat! Okamžitě! Teď!

   Zvýšíme o rok záruku našeho výrobku, čímž nastavíme zákazníkům tu přívětivější tvář, ale zároveň zabudujeme do celého systému jakési pojistky, odborně zvané „kurvítka“, jež nám zaručí po uplynutí určitého času naprostý kolaps našeho výtvoru.

   A následovně byla založena odborná oddělení s velmi kvalifikovaným a proti samotné výrobě i lépe placeným personálem, který se jal všemožná kurvítka vymýšlet.

   Jistě jste se i sami setkali s těmi různými umělohmotnými ozubenými kolečky, pacičkami, příchytkami, lanky nebo bůhvíproč odcházejícími elektronickými moduly.

   Nemáme, nedodává se,  kroutí v opravnách hlavami a nabízejí výměnu téměř všeho, či lépe úplně všeho, kdy je lepší výrobek položit vedle popelnice a zakoupit něco novějšího, modernějšího, vykurvičkovanějšího.

   A nějaký kutil, který ještě umí trochu přemýšlet, váš zmetek najde, prohlédne a pouze s pár korunovou ztrátou si pro sebe opraví…

   Čím je zařízení složitější, tím více se výrobce jistí a  tím více kurvítek do onoho přístroje zabuduje. A buďte si jisti, že i v případě běžné záruční opravy vám samotný servis všechna kurvítka pečlivě zkontroluje, eventuálně i doplní za novější, ještě více inovované.

   Divíte se, proč to tak jednoduše jde, když máme k tomu vyčleněná ministerstva, kontrolní orgány, komise a jiné a jiné v tomto případě zbytečné instituce?

   Ony by třeba chtěly, možná, třeba i by pomohly, ale ty zákony, ty zákony…

   Podle našich zákonů se vlastně nic tak závažného neděje.

   Víte, kolik u nás máme tzv.rentiérů, kteří kdysi v naprostém  souladu se zákonem vytunelovali naše podniky, velkoobchody, doly či hutě? Avšak  zkuste na ně upozornit a ze zlou se potážete, neboť oni platný zákon nepřekročili, a oni vás ještě mohou na oplátku zažalovat pro pomluvu. A na čí straně bude stát náš nezávislý soud si zcela jistě dovedete představit.

   I sem bylo zabudováno celkem slušné kurvítko.

   Ona vůbec celá ta naše slavná privatizace byla kurvítky přímo prošpikována. Oni ti čeští zákonodárci vůbec nejsou hloupí, naopak. Vymyslet něco, aby se mohlo krást ostošest, a ještě aby vám za to tleskali, to klobouk dolů.  

   Kolikpak těch kurvítek pro tohle zvedlo ruku?

   A kolikpak jich je třeba i na magistrátech či obecních úřadech?

   Předražené a nekvalitní dálnice, jakož i machinace s pozemky v jejich okolí. Kupčení s dotacemi EU, předražené armádní zakázky, oslabení koruny bez jakýchkoliv důvodů, zbytečná stavba metra do Motola, namísto přímé trasy na letiště atd. atd. Tunel Blanka je pouze vyvrcholením  celopražského festivalu kurvítek.

   Jak již bylo výše napsáno, kurvítka nejsou chybou konstrukce výrobku, jsou pouze jeho vychcaným vylepšením, které má přinést nezasloužený zisk. Heslo s poctivostí nejdál dojdeš, je bohužel dnes spíše k smíchu!

   Proto i kurvítka v našem politickém životě se řídí úplně stejnými pravidly.

   Menší kurvítka dole, větší kurvítka nahoře.

   Jen tak mimochodem, jak jste spokojeni se současným politickým směřováním  naší země?