Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kmotrem rychle a nesnadno

2. 7. 2012

 

   Když už jsem byl odrazen od poslání stát se prezidentem téhle uvadající země, pojednou jsem si vzpomněl na post daleko lukrativnější. Každé školou povinné dítě ví, že máme demokraticky zvolené poslance, kteří dbají o naše blaho, a potom vládu, jež panuje vůlí lidu.
   Jenže to není všechno.
   Ještě máme kmotry!
   Prý tiché a slušné lidi, žijící většinou v anonymitě, v luxusní anonymitě, kde si v klidu zlatými vidlemi přehazují hromady bankovek, by po vyprání ve speciálních pračkách dobře proschly.
   Tak to by se mi líbilo. Tichý jsem, slušný také a vidle mám na chatě také. Na kompost. Teď již jenom zjistit, jak se tím kmotrem stát.
   V encyklopedii jsem si našel, že kmotr je zástupce dítěte při křtu a že dohlíží na křtěncovu výchovu, a dokonce při smrti rodičů jej adoptuje.
   Tudy asi cesta nevede. U nás se křtí pouze DVD přestárlých zpěváků či knihy neúspěšných politiků. Ale děti…
   Když nevíš, jak dál, běž do hospody, neboť toť útulek zhrzených filozofů a lidových myslitelů.
   „Ty vole,“ zaplaví mě veskrze spisovná čeština. „Dyť ty pro to nemáš nejmenší předpoklady. Dyť ty seš úplně mimo. Víš, co je to dneska kmotr? To je mafián, mafiózo, švindlující lobista!“
   „Ale někde přece začít museli. Janouškové, Mrázkové a jiní. Všichni ti, co se oblékají v módním salónu jednoho radního a v mobilu mají čísla od Hradu až po Strakovku.“
   „Jo, ty všechny vychoval Tuzex a skvěle zásobovanej trh socialistického Československa. Zatímco voni už tenkrát vydělávali statisíce, tys makal za hodinovou mzdu ve fabrice, vole!“
   „Dobře, to bylo za totality, ale teď máme zákony,“ ohradím se, načež celý výčep se začne dusit zakuckaným pivem.
   „A máme policii, nezávislou justici a námi volenou politickou reprezentaci.“
   Ale to už slabší jedinci šátrají po kapsách a polykají tabletky nitroglycerinu.
   „Ty vole, běž dělat radši kašpara do Novy, tam prej taky dobře platěj…“
   Do Novy?
   To nebyl špatný nápad. Jenže jak jsem později zjistil, tak teď to tam mají obsazené jiní kašpárci. Volby se totiž blíží.
   A jak jsem to obhlédl, bez pomocí kmotrů se člověk nedostane ani tam.
   Musím se tedy nechat adoptovat.
   Jestli mě ale někdo bude chtít. Kmotři prý mají momentálně plno.