Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koho si to nakonec letos vyvolíme?

8. 10. 2017

 

  

Koho si  to nakonec letos vyvolíme?

   Jaká to byla báječná doba, ten Husákův kvazi-socialismus. Klid a pohodička, neboť Matka všech stran za vás velmi ráda všechno zařídila. I ty volby se tenkrát staly něčím jako všelidovou manifestací. Mohli jsme jít k urnám klidní a vyrovnaní, krokem pořadovým, neboť volič byl již dopředu přesně instruován, kam že všechny ty lístky s kandidujícími soudruhy má hodit. Tenkrát se nespekulovalo, zda někdo krade víc a někdo míň. Dokonce nás to ani nesmělo napadnout, neboť jsme si samozřejmě byli všichni rovni, a hlavně: o soudruzích vybraných ještě většími soudruhy se nikdy nepochybovalo.

   Takže jste společně vykročili coby svátečně vyšňořená rodina do také svátečně vyzdobené devítiletky, kde vás s nadšenými grimasami již vítali také svátečně naladění pionýři. Vaším jediným úkolem bylo slavnostně napochodovat k urně a před zraky všech těch domovních důvěrníků a jejich informátorů demonstrativně vhodit volební lístky do oné specifické štěrbiny.

   Tím jste splnili svou vlasteneckou povinnost a mohli tajně doufat, že by snad příští rok ten příslib, konečně…

   Prvovoliči dostali od pýřících se svazaček po rudém karafiátu, na ty ostatní se soudružky z volební komise soudružsky usmály a na ty, co se odvážili jít za plentu (pokud tam byla), se pro jistotu neusmál nikdo.

   A to hodně dlouho…

   Jó, to byly časy!

   A dnes?

   31 stran a hnutí soupeří o vaší přízeň, všichni vám slibují nebe na zemi, republiku bez muslimů, levné pivo a ještě levnější máslo.

   No nekupte to! Ale komu svůj hlas svěřit?

   Pojďme si udělat takovou malou předvolební inventuru. Takový nevinný kvíz:

   Před čtyřmi léty jsem v blogu Už je to tu zase! Koho volit? (http://www.fotohaha.cz/clanky/blog/uz-je-to-tu-zase--koho-volit-.html )  nesměle upozorňoval národ, že stojí na další křižovatce, která rozhodne o budoucím směřování této republiky. Volby v roce 2013 však skončily tak trochu problematickým patem. Oligarcha východního typu sice tenkrát nezvítězil, avšak i v roli ministra financí dostatečně předvedl, jak by si představoval šéfování v další přidružené divizi.

   V divizi s názvem Česká republika.

   Nezapomeňme ani na ty, kdo mu nedokázali včas přistřihnout křidýlka a v touze po moci klidně splynuli v politicky nefunkční koalici.

    Za povšimnutí stojí i jeho spojenec nejnovější:  Jeho Veličenstvo, ruský gubernátor pro tuto zájmovou oblast, Lžimiloš I. Tento nositel vyznamenání „Bojovník za pravdu“ (hahaha!) použil patrně v jakémsi momentálním spěšném rozpoložení naší ústavu k účelům úplně, ale úplně jiným. Jinak by nemohl veřejně prohlásit, že jmenuje premiérem této země i člověka, který je vyšetřován policií.

   Pamatujte si to, jakožto i strany, které se k tomuto pojetí politiky vehementně hlásí!

   A pak tu ještě máme pár stran, „kde všetky kradnú“, neboli údajně celé pravicové spektrum naší politické scény (hlavně ten Kalousek, že!). I když nyní asi nekradnú, protože momentálně nemóžů, přece jenom lid dělný ještě nezapomněl na fotografie holohlavých bossů s těžkými zlatými řetězy kolem krku, kteří kolem sebe plnými hrstmi rozhazovali pětitisícikoruny, jako kdysi spartakiádní cvičenky – rozsévačky. Byli to kmotři jedné strany, strany modrého ptáka, kterému tenkráte kraloval chlap s gulami a později jedna šikovná domina. Sice nyní se tam mluví spisovně, leč ta paměť pořád je, ta paměť…

   Nemyslete si však, že všechny politické strany prahnou pouze po moci, potažmo po penězích. V našem politickém kaleidoskopu najdete i opravdové idealisty, snílky, kteří by za svou vizi prý i život na oltář vlasti položili. Mluví tak ohnivě, tak zaníceně, že byste jim snad i po pár dvoudeckách počali věřit. Tito političtí apoštolové jsou přesvědčeni, že veškeré blaho na Zemi se bude odvíjet pouze od toho, když se lidé vzdají: automobilů, elektráren (jaderných i těch čmoudících), majetku, alkoholu, nikotinu, Rómů, cizinců, kapitalistů, nižších daní, vyšších daní, nošení melounů v krabicích od vína, lustračního zákona, republiky, agentů KGB, zlojedů, Senátu, klecí pro slepice, přemnožených kanců jakožto i jiných sviní, dohledávání v EET, hledání ET, pěstování řepky, příplatků na léky,svého soukromí, rozumu, NATO, EU, zákazu nošení zbraní, diskriminace psů, nízkých platů, vysokých platů, sankcí vůči Rusku, uprchlických kvót, těžení uhlí, těžení dříví, pěstování kůrovce atd.

   Nehodící se škrtněte.

   Vybrali jste? Nevybrali? Byla vám tato politická inventura k něčemu? Nebyla?

   Buď jak buď, teď je to na vás, co že vlastně do té trikolorou ozdobené urny hodíte. Když jenom trochu přestanete myslet, pak se vám tam určitě podaří vhodit ten správný lístek. Takový, který vám v příštích volbách opět dovolí volit bezproblémově.

   I s těmi pionýrkami.

   I s těmi s pýřícími se svazačkami.

   I s těmi domovními důvěrníky.

   I s tou specifickou štěrbinou, ve které se časem ocitneme všichni…

703-volby-2.jpg