Jdi na obsah Jdi na menu
 


Synot liga aneb z bláta do louže

23. 7. 2015

 Tak nám ta naše malá česká žumpička zase začíná. Ne, nebudu psát ani o politicích, natož o vždy a všude poctivých podnikatelích, a dokonce ani o morálním kreditu naší populace. Ne, pouze o blížícím se velkém svátku všech fotbalových fanoušků, zvláště těch gaučově horizontálních, totiž o naší slavné a tolikrát opěvované Gambrinus lize.   

  Vlastně už ne Gambrinus, už nepropagujeme pro sport tak důležité alkoholické nápoje, nýbrž jsme dospěli o jeden level výše, do království her a hazardu, do Synot ligy.

   A teď fotbalový fanoušku jenom zírej, tohle už není ani „poctivá“  ruleta, ale to nejdivočejší a nejcinknutější plátýnko, které kdy existovalo: 

   *Nejzvučnější a nejatraktivnější zápasy (např. derby či boj o čelo tabulky)  můžeš shlédnout pouze na tzv. O2 TV. Toto náhle zrodivší  se Kellnerovo dítko, dále přebírá i některé zápasy Ligy mistrů. Evropská liga je k vidění na dalším také placeném a ne všude dostupném kanálu Nova sport. Však nezoufej, přece jenom některé lepší zápasy bys mohl sledovat i na internetové televizi CNC (samozřejmě také placené!). A tak nakonec pro tebe, ty obyčejný koncesionáři, obdivovateli fotbalové kreativity a sportovního napětí, si nechal věhlasně budovaný veřejnoprávní kanál ČT Sport pouze klání úrovně okresního přeboru, mezi týmy, které se vyznačují  stylem, kdo a kolikrát vykopne míč do větší výšky. Nechal ti pouze takovou přehlídku malé české holomajzny. Dobrou chuť! A nespadni radostí z toho tvého gauče!

   Když už se na toto náhlé mišmaš neptala Rada pro televizní vysílání, což je vlastně hlavní popis její práce, ptáme se tedy my: Jak je toto možné?

   Ta parta „kluků“ rozhodně není hloupá. Jako by snad už v devadesátých letech získala nemalé zkušenosti při světově proslulé české privatizaci. Kde jinde také tak skvělé  nápady můžete  koupit, že? Když se zkrátka sejdou kluci, co spolu mluví…

   * předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta, který je zároveň majitelem zázračně se vzmáhajícího  klubu Bauxit Jablonec prodal veškerá vysílací práva malé společnosti Pragosport (6 – 20 zaměstnanců), která je okamžitě výhodně zpeněžila prodejem našim mediálním oligarchům. Proč  tak neučinila samotná asociace, která se neustále potýká s nedostatkem peněz, to asi ví pouze právě onen pán, jehož jméno loni vyvolávala plna emocí většina stadionů v republice.

   * miliardář Daniel Křetínský – majitel pražské Sparty a mediální společnosti Czech News Center, již patří tiskoviny jako Blesk, Reflex, Sport a právě i ona internetová televize CNC. Tohle je ten pán, kterým přímo zalomcovala touha po spravedlnosti, když si nějaký obyčejný rozhodčí dovolil písknout penaltu proti jinak vždy zaopatřené Spartě. Však celkovou váhu kabely důkazů o zkorumpovaném českém fotbale Vrchní soud v červnu uznal nulovou.

   * Je také zajímavé, že Synot tip, vlastně sponzor celé ligy, se zároveň stává i generálním partnerem Sparty Praha. Tady mi to trošku cinká. Přece jenom víme, že vždycky bývá bližší košile než…

   * O2 TV – majitel Petr Kellner, miliardář, nejbohatší Čech, majitel PPF. Více netřeba dodávat.

   Mám dojem, že zrovna tady by se ta neviditelná ruka trhu moc hrabat neměla.

   Zoufalá rada na konec:

   Milý příteli, shoď papuče, sval se z toho gauče, vykašli se těm pánům na jejich slavné přenosy, které budou stejně prošpikované bezduchými reklamami, a jdi na fotbal přímo. Sám anebo raději i s přáteli. A pokud nemáš v blízkosti žádný ligový stadion, z vlastní zkušenosti vím, že největší zábava je na nedělních dopoledních kláních jakékoliv třídy. A poštěstí-li se ti zhlédnout zápas žákovských mužstev, věz, že vidíš skutečný a ryzí sport. Žádnou žumpu, žádnou kabelu, žádnou dohodu momentálních zbohatlíků.

   Sportu zdar a tomuhle fotbalu zvlášť!