Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlý sen

31. 7. 2014

   Sny, věční to průvodci lidského spánku. Někdy jsou něžní, milý a láskyplní, někdy hrůzostrašně vyznívající, nutící postiženého člověka k okamžitému probuzení. Většinou vás pouze polechtají pod víčky a vy tak v okamžiku procitnutí ani netušíte, o čem vlastně pojednávaly. Anebo, v případě druhém, vám ještě dlouhou dobu burácejí v mozku, zatímco zpocené tělo se snaží ztlumit zrychlený srdeční tep, usilujíc se vás přesvědčit o nesmyslnosti právě proběhlé vize.

   I já měl podobně zlý sen. Ne, nehonila mě krvelačná monstra, natož pak nebezpeční dinosauři ani přízraky vylezlé z podsvětí. Nelétal jsem vzduchem, ba ani nepadal do nekonečně hluboké propasti a dokonce se ani neocitl úplně nahý mezi vybranou VIP společností.

   Já pouze sledoval televizní vysílání. Ano, seděl jsem pohodlně před televizním přijímačem a sledoval nekonečný blok reklam občas přerušený fragmentem nezáživného filmu. Až potud bylo vše v pořádku. Až do té chvíle, než bylo zvlášť zajímavé pojídání nějakého jogurtu přerušeno mimořádným zpravodajstvím. „Vážení diváci, věnujte prosím pozornost této závažné zprávě. Asi před hodinou překročila vojska Ruské federace hranice Ukrajinské republiky. Pozemní operace byla provázena mohutným leteckým i raketovým útokem zaměřeným především na města Kyjev a Lvov.  Vláda Ukrajinské republiky přešla okamžitě do ilegality, odkud vyzvala veškeré obyvatelstvo země k hrdinné obraně své vlasti.“

   Vážná hudba a nápis, že další důležité zprávy budou následovat.

   Volám ženu a chci jí vysvětlit, že bude asi válka.

   „Ty už z těch tvejch akčních filmů úplně blbneš!“ snaží se mě navrátit do poklidné reality. A až když znovu hlasatel pohřebním hlasem oznamuje první pravděpodobné desetitisícové ztráty na životech, začne se zajímat o stav našich potravinových zásob.

   „Dostaly se k nám první reakce zahraničních politiků,“ pokračuje hlasatel. „Americký prezident Obama je hluboce rozhořčen a žádá okamžité zastavení tohoto agresivního aktu. Narychlo svolaná schůze Evropské komise vydala prohlášení, ve kterém se říká, že by oba státy měly postupovat v rámci mezinárodního práva a dosud platných smluv. Pokud tak neučiní, bude Evropská komise uvažovat  o dalších nepopulárních sankcích. Také Severoatlantická rada má vážné obavy o další vývoj v této oblasti, a proto plánuje posílit jednotky NATO poblíž ukrajinských hranic. Vyjádřil se i náš současný prezident Miloš Zeman, jenž se nabídl odjet do místa bojů coby mírotvůrce. Odpověď na jeho konstruktivní návrh zatím nepřišla. A také naše Sněmovna se pravděpodobně po parlamentních prázdninách okamžitě sejde, aby jednala o právě vzniklé situaci.“

   Měl jsem z toho kolem žaludku nedobrý pocit, takže mi nezbývalo nic jiného, než polknout pár léčivých panáků fernetu. Nikdo mě v tom momentálně neomezoval, neboť má žena rychle vyběhla vybrat všechny naše skromné úspory, za které pak jala v okamžitě vzniklých frontách nakupovat válečný proviant.

   Můj sen však pokračoval nemilosrdně dál:

   Teď již nikoliv postupně, minutu za minutou, hodinu za hodinou, ale v daleko větších časových úsecích. Museli jsme vstřebat poselství Vladimíra Putina, v minulých dnech mimořádným dekretem pasovaného na doživotního voždě  Rossii,  v kterém se praví, že navždy musí být respektováno posvátné právo Velkého Ruska na taková území, kde nejenom že žijí občané ruské národnosti, ale které jsou i spjaty, byť jakýmkoliv způsobem, s bohatými ruskými dějinami.

   To byl ovšem vodopád živé vody pro některé naše levicové intelektuály, rusofily a hlavně komunisty. Návrat starých časů byl přímo přede dveřmi. Proto není divu, že i někteří členové stran pravicových (hlavně ODS) se snažili narychlo najít a oprášit revolučně poschovávané legitimace KSČ.

   Mezitím ruská armáda již obsadila celou Ukrajinu a počala postupovat přes Bělorusko směrem k pobaltským státům. Nic nebyly platné Lukašenkovy protesty a až jeho jmenování prozatímním guvernérem jej trochu uklidnilo.

   Tuto situaci již nezvládl prezident USA Barack Hussain Obama, jehož politika restartu se ukázala jako naprosto nepoužitelná, a po srdcervoucím projevu, určeném hlavně barevným občanům Států, odstoupil ze svého úřadu. Nato se vlády ujala na dobu určitou klika vojenských jestřábů, která rozhodně nehodlala Rusku nic tolerovat. To však ještě zvýšilo protiamerické nálady na celém světě. Obrovské demonstrace, zničený majetek, vypálená města, to vše zůstalo po těchto mírových protestech. Aby tomu nebyl všemu konec, Islámský stát ve spolupráci s ostatními arabskými zeměmi přepadl Izrael a po těžkých bojích jej vymazal z mapy světa. Začal další holocaust.

   Čína mezitím tiše přesunovala svou mnohamilionovou armádu na hranice tak pusté, ale nerostným bohatstvím oplývající  Sibiře.

   Teď už se opravdu jenom čekalo, kdo to zmáčkne první. A když se to stalo, když už na obzoru začaly růst ohnivé hřiby, kdy bylo na sto procent jasné, že život na Zemi končí, tehdy jsem se probudil.

   A zatímco se moje zpocené tělo snažilo ztlumit zrychlený srdeční tep, usilujíc se mne přesvědčit o absurdnosti právě proběhlé vize, musel zákonitě padnout můj první pohled na otevřené okno, kde se prostíral horizont namodralé krajiny a kde právě začínal nový, krásný letní den.

   Díky za každé nové ráno, musel jsem šťasten ocitovat klasiky, a při tom se divit, kde se v nás tyhle noční nesmysly mohou brát.

   Anebo to nejsou zase takové nesmysly…