Změní COVID-19 naši historii?
1. 4. 2020
My, hrdí páni tvorstva, a zároveň bytosti, které se pasovaly samozvaně do role všemocných bohů této planety, se ve své neskonalé pýše vůbec neohlížíme na naši matku, jež nám ve své bolestivé evoluci dala život, na stále více chřadnoucí přírodu. Jako ten buldozer v zájmu pohodlí, peněz a tím i pokroku hrneme dennodenně v zapomnění nejen celou plejádu vzácných rostlin ale i řadu již pouze v rezervacích strádajících živočichů.
Jsme silní, neporazitelní a věční.
Však je tu jeden element, jenž v zájmu rovnováhy umožňuje přetížené přírodě občas se nadechnout, zbavit se nežádoucích a obtěžujících přebytků a tak pokračovat v dávno již vytyčené cestě.
Jsou to viry. Ti malí mrňousci, které ani pod normálním mikroskopem neuvidíte, kteří však doprovázejí veškerý pozemský život již od samých prvopočátků.
Toto malé nic není vlastně ani samostatnou buňkou, a proto se nemůže samo rozmnožovat. K tomu potřebuje hostitelský organizmus, nejlépe živočišný. Jsou tudíž i hodné viry, které žijí v symbióze s člověkem, aniž by mu ublížily, a jsou viry, které cizopasí na zvířatech.
Třeba na netopýrech.
A pokud nějaký labužník se sníženou imunitou toho netopýra zhltne, vir zmutuje, zalíbí se mu to lidské nitro a začne se šířit o sto šest.
A máme tu COVID-19.
A to se také stalo v městě Wu-chan. Jeden Číňan si uvařil netopýra a převzal jeho viry. Pak potkal dalších sto Číňanů a každý z té stovky dalších sto a než si soudruzi z ÚV přiznali, že ne všechno jde podle závěrů jejich sjezdů, málem se jim podařilo vyřešit jejich populační problém.
Ten neviditelný hajzl málem porazil věčnou Říši středu.
A teď poráží Ameriku, Evropu, nás.
Nebylo by to v dějinách lidstva poprvé, že mnohomilionová armáda těchto záškodníků zhatila úmysly i těch nejodvážnějších vojevůdců.
-430 př. n. l. Ve starověkém Řecku zabil břišní tyfus čtvrtinu veškeré populace.
-165 n.l. Na Apeninském ostrově epidemie neštovic zabila 5 milionů lidí.
- 541 – 750: Justiniánský mor, který se rozšířil z Etiopie do celé Evropy i Asie zabil až 50 milionů lidí.
-1347 – 1353: Černému moru podlehlo v celé Euroasii asi 75 milionů lidí.
-1855 – 1904: Morová rána v Asii likviduje v Číně a Indii 10 milionů lidí.
- březen 1918 – prosinec 1920 Španělská chřipka zasáhla 500 milionů lidí. 50 milionů lidí zemřelo.
Nesmíme také zapomenout, čím se vzájemně obdarovala vzájemná družba španělských dobyvatelů a amerických indiánů. Zatímco celé kmeny vymíraly na obyčejné plané neštovice, na nemoc, kterou neznaly a proti které tudíž nebyly vůbec imunní, všetečné indiánky rafinovaně nakazily celé pluky vojáků syfilidou, jež později obohatila i život běžných Evropanů.
Jak je tedy vidět, jednou za čas tyhle malé potvůrky zmutují a vyrazí do útoku napříč celými kontinenty. A můžete být člověkem doby bronzové, egyptským faraonem nebo počítačovým expertem současnosti, ve všech případech jste momentálně vy tím ohroženým druhem. Snad rozdílné jsou obranné mechanizmy, kterými se ta či ona civilizace brání. Neandertálci snad jen trpně zírali, byť jejich šamani skotačili jako diví. V dobách pozdějších nepomohlo ani modlení, vykuřování či lidská oběť. I pouštění žilou se míjelo účinkem, neboť pravidelně přicházející epidemie nejen kosily tehdejší obyvatelstvo, ale měnily i dějiny. Přepisovaly historii.
Morové katastrofy středověku urychlily rozpad feudalismu, neboť při nich zemřelo tolik rolníků, že se začal měnit i vztah k půdě a její vlastnictví. Zrovna tak španělská chřipka coby epilog 1. světové války urychlil postavení pracujících žen, které musely nahradit nejen padlé, ale i ty chřipkou zardoušené. A je samozřejmě jenom logické že někdy až 90% oslabení mayského původního obyvatelstva, jež na plané neštovice vyhynulo, umožnilo Cortésovým oddílům vítězně dokončit tažení střední Amerikou.
Jak tedy může (ale nemusí) změnit současná pandemie politické, sociální a kulturní rozvrstvení světa?
1) ekonomické důsledky: Veškerý ekonomický růst je nejen zastaven, ale dokonce postižen hlubokým poklesem. Výpadek odstavených podniků se brzy začne promítat jak do sféry finanční, tak i odbytové. Velké skupiny obyvatelstva zůstanou bez prostředků a zároveň zmizí z obchodů jimi vyráběné, jindy tak běžně dostupné zboží. Zároveň vláda přijde o značnou část příjmů, čímž se zhorší i postavení bank. Zjednodušeně – bude hlad!
Nebudeme mít kupovat za co, navíc nebude ani co a do toho raketově rostoucí ceny roztočí spirálu nekontrolovatelné inflace.
Mohu vás ujistit, že tato vize platí pouze pro země, kde nezodpovědná vláda nezajistila včas ochranné pomůcky, místo osvědčených postupů organizovala chaos a navíc projedla všechny finanční rezervy. Zkrátka nebyla připravena.
Teď si 32% z vás oddychlo, neboť České republiky se toto přece netýká, 10% si vyřizuje vízum do Ruska a my ostatní, co víme své, začínáme v parcích pro jistotu sázet brambory.
2) důsledky kulturní: Ty by mohly být spíše kladné. Dokázali jsme si, že se umíme v době krize poměrně slušně semknout. Ověřili jsme si, které hodnoty stojí za to udržet a které ne, což platí zrovna tak o veřejných činitelích, případně o funkcích potřebných a zbytečných. Možná že se změní i náhled na způsob školní výuky, kdy se konečně přikloníme místo bezmyšlenkovitého biflování ke vzdělávání daleko kreativnějšímu a efektivnějšímu. Budeme si víc vážit prostých věcí, které jsme v civilizačním spěchu dříve míjeli rychlostí expresu.
3) politické důsledky: Nejcitlivější a nejhůře anticipovaný obraz budoucnosti. Je možné, že bude přepsána mapa světa. Možná k lepšímu, možná k horšímu a patrně si dobro a zlo tento svět zase rozdělí. Do které to skupiny budeme přilosováni, můžeme na rozdíl od sportovních soutěží rozhodnout ještě sami, i když jsme nejšťastněji nezačali.
Vláda nejšťastněji nezačala. Obyčejný občan, byť volič jakékoliv strany, by samozřejmě pochopil, že ne všechno vyjde tak, jak bychom si přáli. Takováto pandemie nepřichází během každého volebního období, zrovna tak jako tenkrát tisíciletá voda v roce 2002. Nikdo z nás neměl a nemá zkušenost s podobným stavem. Ale…
Ale neodpouští se lež, cynismus a podpásové jednání ve vlastní prospěch. Nemusím se snad ani rozepisovat, kolikrát se všechno měnilo. Roušky jsou, roušky nejsou, ó děkujeme velké Číně, která nám jako jéédináá země pomohla. A naše firmy nechceme, naší nejlepší epidemioložku MUDr. Soňu Pekovou také ne, protože roušky a testy musí být centrálně řízeny, nejlépe z dceřiných firem. To chceme.
Také chceme 30 miliard korun od EU. Tentokrát ale bez poděkování, protože to jsou naše prachy, a navíc my už děkovali Číně. Ministryni financí je z toho trochu nevolno, protože kde na to všechno brát. Zaměstnanci zavřených podniků, malých provozoven, drobní podnikatelé, ti všichni chtějí nějakou podporu a při tom daně teď neplatí nikdo. Teď si určitě drbe svou roztomilou hlavičku, že rozfrcali v době rekordního růstu všechny rezervy, na které si v době krize nedovolil sáhnout ani ten zloduch Kalousek. Že se až do dna vysály všechny fondy a přebytky rozpočtu, že se hospodařilo stylem, po nás potopa.
A do toho všeho a všude poskakující premiér chrlící na nás nějaká hesla v sanskrtu a hrající s národem soutěž Hádej, jak to bude zítra? Hlavní organizátor chaosu, který když zjistil, že jeho ta pandemie přece jen nechce poslouchat, rychle hodil zodpovědnost na jiné. Ale má to všechno pod kontrolou. Nebojte se! A víte, jak to poznáte? Přece podle: Zakazuje se! Zakazuje se! Zakazuje se! Zakazuje se! Zakazuje se! Atd. Atd.
A když už maká těch 20 hodin denně, tak proč nepředložit zblblé sněmovně ke schválení zákony o skutečné evidenci majitelů (vhodné k zakrytí střetu zájmů), o rozšíření pravomoci vojenského zpravodajství směrem k plošnému sledování lidí a nakonec to nejlepší: návrh na rozšíření pravomoci premiéra a možnost vládnout bez parlamentu.
Orbána se ti zachtělo, Andrejko?
Nedivím se, ten uherský gróf si to tam docela slušně zařídil.
To by bylo prima, mít to i u nás, viď?
Hranice už máme zavřené, což by s uspokojením kvitoval jeden tvůj rodák a spolustraník, jenž již tenkrát prohlásil, že hranice nie sú korzo, aby sa tu volakdo prechádzal! To byla hlava, ten Gustáv. Doktor. Ale tys ho ještě překonal. Za něj jsme mohli aspoň cestovat po kempech nebo jezdit na chaty, ale teď? Nyní jsme zavření doma, vlastně i ty huby máme rouškami zacpané, takže žádné demonstrace, žádný pískot.
Už se před námi nemusíš schovávat a zbaběle utíkat zadními vchody, což je určitě paráda. Teď jen zbývá vyřešit prodloužení tohoto stanného práva na co nejdelší dobu, aby se jakýmkoliv způsobem ve spolupráci s hradní klikou stihla ta definitivní úprava ústavy. Ti Milošovi kluci ti s tím zajisté ochotně pomohou, vždyť jim jde také o Dukovany, Temelín a kanál Dunaj – Odra – Labe. A o další výnosné posty.
Tak co, vy 32%? Už jste trochu prohlédli? Půjdete sázet ty brambory s námi, nebo si raději sundáme společně roušky a jako husité vezmeme to, co je po ruce?
Jak je vidět, jak tušíme, naši přední představitelé se pravděpodobně již rozhodli, jaké pozice budou chtít obsadit v budoucím rozděleném světě. Nás se zatím neptají a až nám tu novinu s vítězoslavným úsměvem oznámí, my už možná nebudeme schopni ani protestovat. Až tak by mohla chřipková epidemie zdevastovat národ.
A nemůže si ten národ za to také trochu sám?
Ale pojďme za zatím zavřené hranice. Podívat se, jak jinde bojují s pandemií?
Itálie a Španělsko mají zatím ztráty největší. Severské státy nic nezakazují, pouze doporučují.
Anglie to samé. Rusko a Bělorusko epidemii naprosto ignorují. Вот, русский человек облачен водкой.
V Severní Koreji samozřejmě díky velkému Kim Čong- unovi žádný koronavir neexistuje a v Turkmenistánu dokonce vyšel příkaz toto slovo nepoužívat ani v médiích, ani v běžné komunikaci.
Vidíte, jak dokáže se světem, potažmo s jeho budoucí historií zamávat naprostý kousek ničeho. Ničeho, co není ani rostlinou a ani živým tvorem. Je to jenom taková neviditelná blbka, která se chce bavit. A to na úkor nás, lidí. Je tomu tak od úsvitu lidstva a bude to pokračovat, dokud bude na této planetě dýchat jeden, jediný člověk.
Takže se vás ptám, vy hrdí páni tvorstva. S viry si těžko poradíme, ty ať chceme nebo ne, si k nám vždycky cestu najdou. Ale sami se sebou bychom si poradit mohli.
Co myslíte?